Nga Qeveria e Kosovës kanë thënë për Gazetën Express se nuk ka asnjë anulim rreth festës dhe organizimit për 17 shkurt, së këndejmi edhe koncerti ku e ftuar është këngëtarja Rita Ora.

“Nesër do të aprovohet buxheti në mbledhjen e ardhshme të Qeverisë kështu që gjithçka do të shkojë sipas planit, sipas Këshillit Organizativ”, kanë thënë nga Qeveria.

Institucionet shtetërore kishin konfirmuar ardhjen e këngëtares kosovare me famë botërore, por së fundmi u raportua se ardhja e saj mund të anulohej për shkak të disa vonesave.

Megjithatë, nga Qeveria konfirmohet se në festën e dekadës së parë të shtetësisë cdo gjë do të shkojë ashtu siç ka qenë e planifikuar.

“Krejt çka është e planifikuar deri me 18 do të jetë e realizueshme”
Në buxhetin që do të miratohet nesër, kostoja totale e shpenzimeve për 17 shkurt pritet të arrijë shifrën e 300.000 mijë eurove.

Rita Ora nuk kishte pranuar të paguhej nga shteti i Kosovës për koncertin që do ta mbajë Ditën e Pavarësisë. Këtë e kishte bërë të ditur Ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli kur kishte njoftuar për ardhjen e futbollit.

“Kam kënaqësinë të konfirmoj ardhjen e yllit tonë botëror Rita Ora me rastin e 10 vjetorit të Pavarësisë. Ajo nuk ka pranuar të paguhet për këtë ngjarje dhe kjo do të thotë shumë për personalitetin e saj”, kishte shkruar Pacolli në Facebook.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *